2014. jún. 5.

Futás és szoptatás



Aki rendszeresen futott terhessége előtt és alatt, az szülés után hamarosan felteszi magának a soron következő kérdést: Mikor kezdjek újra futni? Lehet-e futni a szoptatás időszaka alatt? Nem apad el a tejem? Nem lesz kevesebb vagy rossz ízű? Sokunkban felmerülhetnek ezek a kérdések, hiszen (remélhetőleg) a legtöbb futó anyuka nem kezd el csupán abból a célból tápszert adni a kisbabájának, hogy neki több ideje maradjon sportolásra….  A gyermekágyas időszak leteltével én is feltettem magamnak a fenti kérdéseket  - íme a kérdéseim és a válaszok.

Mikor kezdjem újra a futást szülés után?
Úgy gondolom és a szakvéleményekből is ezt derül ki, hogy célszerű a hat hetes gyermekágyas időszakot kivárni, amíg belerázódunk az új helyzetbe és a szoptatásba. Az első hetekben összecsiszolódunk a kisbabánkkal, kitapasztaljuk igényeit és tulajdonságait.  A kereslet-kínálat nyomán beáll az anyatej mennyisége is. Nem utolsósorban fizikailag is regenerálódik az újdonsült anyuka. Úgy gondolom, hogy normál lefolyású, hüvelyi szülés esetén is ajánlatos szépen kivárni a gyermekágyat, de minimum egy pár hetet. A  császárosoknak meg adott esetben több időre is szüksége lehet az újrakezdéshez, akár több hónapra. Ezt mindenkinek magának kell éreznie, max a doki tud némi ötletet adni, mikor lehet a futást újrakezdeni. (Sajnos toxémia miatt én is a császárosok hosszú-hosszú-hosszú sorát gyarapítom, pedig kézzel-lábbal tiltakoztam nemhogy a császár, hanem még a kórházi szülés gondolata ellen is..... :-( A lábadozás is elhúzódott, legalábbis a seb még sokáig fájt, hiszen mégiscsak egy durva hasfelmetszésen estem át. Így én csak hét hét elteltével merészkedtem ki először a futópályára.Csodálatos volt újra futni!!! Azazhogy szép lassacskán kocogni három kilométerecskét.)

Megváltozik-e az anyatej íze?
Az interneten olvasgatva többnyire azt olvasom, hogy nem változik meg az anyatej íze, ha az anya sportol. Helyenként azt írják, hogy a túl megerőltető, intenzív sport hatására nő az anya vérében és így a tejében is a tejsav mennyisége, ami kissé savanyíthatja az alapvetően édes tej ízét. A legtöbb futó anyuka viszont esküszik rá a különböző netes fórumokon, hogy a kisbabája ugyanolyan jóízűen szopizik akkor is, ha ő előtte futni volt. Viszont aki azért fut, mert fogyni szeretne, annak oda kell figyelnie a fokozatos fogyásra: heti fél kilónál többet semmiképp sem ajánlatos leadni. Ellenkező esetben méreganyagok választódnak ki az anya vérében és ez az anyatejbe is bekerül.Tehát aki jót akar a babájának, annak ajánlatos szép türelmesen, lassacskán ledolgozni magáról a pluszkilókat.


Megváltozik-e az anyatej mennyisége?
Ha nem drasztikusan vág bele valaki az intenzív sportolásba, ami aztán kimerültséghez és/vagy túl hirtelen fogyáshoz vezet, akkor nem csökken az anyatej mennyisége.

Mikor menjek futni?
Két szoptatás közt! A legfontosabb az időzítés: célszerű szoptatás után menni, míg a baba alszik vagy nyugodtan elvan apukájával. Ilyenkor különben is könnyebb a mell – természetesen egy jó stabil (sport)melltartó valami betéttel elengedhetetlen. Ha sikerül hamar elindulnod, akkor futás után még bőven lesz időd zuhanyozni, enni, inni, pihenni. Közös programnak is remek, ha te futsz, férjed pedig addig a parkban vigyáz a kicsire.

Mennyit futhatok, ha szoptatok?
Erre nincs explicit válasz, hiszen mindenki más és más futómúlttal rendelkezik. A legfontosabb az ösztönökre és a józan észre hallgatni a táv megválasztásakor. Amit megállapíthatunk: ez nem az ultramaratonok ideje. (Persze biztos van, aki másképp gondolja.) Mint a korábbiakból kiderült, a túl nagy fokú fizikai igénybevétel olyan energia- és izomveszteséggel, stresszel, idegi kimerültséggel, dehidratációval járhat, ami valóban odavezethet, hogy más ízű lesz vagy elapad az anyatej. A túl hirtelen bekövetkező fogyás is járhat ilyen következménnyel. Fontos a fokozatosság: a legtöbb kismamának – köztük nekem is - a harmadik trimeszterben már nemigen esett jól a futás, szóval három hónap telt el úgy, hogy nem húztunk futócipőt. Ennyi kihagyás után nem lehet vagy legalábbis nem ajánlatos egyből félmaratont futni. Én például nemrég 3 azaz három kilométerrel kezdtem újra a futást és már ennek is nagyon örültem, holott korábban két maratont és több félmaratont teljesítettem és nem egyszer 30-35 km volt az edzésmennyiségem.

Mire kell odafigyelni?
Fontos a hidratálás és az energiapótlás. Mivel a szoptatáshoz is energiára van szükség (elvileg napi 500-600 kcal), ezért nagyon fontos, hogy edzés után és közben ne csak a futás során elveszített energia- és víztartalékot pótoljuk, hanem azt a többletszükségletet is, amivel a szoptatás jár. Ellenkező esetben csökkenhet az anyatejtermelés mennyisége. Aki fogyni akar, az is csak szép fokozatosan tegye, hiszen az eredményes szoptatáshoz fontos a változatos, kielégítő, tápanyagban, fehérjében gazdag étrend.

Gondold végig praktikusan az edzéstervet!
Egyértelmű, hogy egy szoptató anyának meg kell fontolnia, hogy hova megy futni, mennyi időre, milyen távra. Nyilván célszerű a baba közelében maradni, hogy szükség esetén hamar haza lehessen érni. Aki eddig nem hordott magával telefont,az most tegye meg, hogy elérhető legyen.

Kép forrása:











Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jöhetnek a kommentek, tanácsok, kérdések!